בדוק את העסק שלך

הבראת עסק

הבראת עסק – צעדים ראשונים

חברות המבוססות על אותן תפיסות ויתרונות יחסיים שזמנם עבר או שדורשות רענון עלולות למצוא עצמן בקשיים הדורשים ביצועו של תהליך הבראת עסק מדוקדק על מנת להצליח להעמידן על הרגליים בשנית. הצוות של Advising לייעוץ עסקי מחזיקים במומחיות ייחודית בשיקום והבראת חברות שנקלעו לקשיים מפנים שונים של התהליך – הפן הפיננסי, הפן התפעולי-עסקי והפן השיווקי.

עולם העסקים המשתנה תמידית מביא עימו אתגרים מסוגים שונים ומשתנים העומדים לפני החברות הפעולות בו. קונבנציות עסקיות רבות שהיו נהוגות אך לפני עשור או שניים עשויות להתברר ככאלה שאינן רלוונטיות עוד במציאות העסקית הנוכחית.

תהליך הבראה פיננסי

הפן הפיננסי של הבראת חברות הוא לרוב האקוטי ביותר בתהליך ההבראה. יכולתה של החברה לעמוד על הרגליים מבחינה פיננסית מקבילה למעשה ליכולתה להישאר בחיים.

חברות הנקלעות לקשיים תפעוליים ועסקיים הן חברות שברוב המקרים מוצאות עצמן בקשיים פיננסיים מהותיים – עם תזרים מזומנים שלילי, עם חובות הולכים ותופחים ועם אמון הולך ומידלדל מצד ספקים, נותני אשראי ולקוחות.

הבראת עסק בתחום הפיננסי של חברה הינו תהליך מורכב הדורש עבודה מדוקדקת, במהלכו תתבצע הערה מחודשת של כלל מקורות ההכנסה של החברה לצד הדרכים בהן היא גובה כסף מלקוחותיה, מתנהלת מבחינה כלכלית ומוציאה כספים. עסקים בקשיים יכולים להסתייע רבות בייעוץ ארגוני מקצועי המציב בפניהם מראה וביכולתו לסייע למקבלי ההחלטות להכריע באופן מושכל.

ניהול תזרים מזומנים נכון יותר של החברה יתבטא פעמים רבות בקיצוץ הוצאות ודחייתן, פריסה מחודשת של האשראי הפיננסי שנוטלת החברה, שינוי דרך ההתנהלות מול ספקים ולקוחות ועוד. תזרים מזומנים חיובי משמעותו הגדלה מתמדת של רכיב המזומן בהונה העצמי של החברה וחיזוק היסודות הפיננסיים עליהן היא יושבת.

שלבים ביישום תהליך הבראת עסק

ראשית ישנו תהליך של בחינה מדוקדקת על פעילויותיה של החברה, ההכנסות שבצידן ומערך ההוצאות התומך בהן. באמצעות מחקר מקיף ניתן יהיה להגיע לשורש הבעיות שבהתנהלותה של החברה שהביאו אותה למצב בו היא מצויה.

התוכנית תורכב ממספר אבני דרך משמעותיות – הבראה פיננסית תחילה שלאחריה יגיעו התייעלות עסקית, בחינה מחודשת של מערכים שונים בחברה ועוד. העמידה באבני הדרך שנקבעו בתוכנית ההבראה היא חשובה ולכן יש להתמקד בקביעה של יעדים בעלי רמת היתכנות סבירה.

מטרת העל היא להביא את העסק לשגשוג וצמיחה מחודשים. לעיתים תכלול תכנית ההבראה מטרות חשובות לא פחות כגון היכולת לאפשר לבעלי החברה להשתחרר מערבויות אישיות שנתן בעבר.

תכנית הבראת עסק של חברה תכלול לעיתים צורך בשימוש באמצעים כגון בחינה מחדש של מערך כוח האדם בחברה ומערך ההתקשרויות עם ספקים. אף כי פיטורי עובדים הם תהליך מצער באמת בחברות פעמים רבות הם צעד שלא ניתן לדלג עליו.

יכולתם של קברניטי החברה להיות מחויבים לתהליך השיקום ולהקפיד על ביצועם של כל אחד מהשלבים הנכללים בתכנית היא חשובה מאין כמוה בדרך לביצוע נכון של התהליך והחזרת החברה למסלול.

קראו עוד: אפשרויות לגיוס הון לחברה

חייגו עכשיו בדיקה עסקית פנייה בווטסאפ