בדוק את העסק שלך

למכור את העסק

האם הגיע השלב למכור את העסק?

קשה להפריז בעוצמת הקשר שבין בעלי עסקים לבין מפעל חייהם אותו הקימו בעשר אצבעות באמצעות תעוזה, עבודה קשה וחדשנות. פעמים רבות הופך העסק לחלק בלתי נפרד מזהותו של בעליו ומהדרך בה הוא נתפס על ידי סביבתו.

עם זאת, החיים והסביבה העסקית במיוחד רצופים שינויים שההתמודדות עימם היא הכרח שלא ניתן לחמוק ממנו. ההיסטוריה רצופה במקרים של עסקים משגשגים מאין כמוהם שמאחוריהם עשרות שנים של השאת רווחים שרוחות הזמן הובילו לשינוי מקצה לקצה של השוק בו הם פועלים עד לרמה בה ליבת הפעילות שלהם אינה נמצאת יותר בנצרך.

גם מהבחינה האישית, השינויים העוברים עלינו במהלך חיינו הופכים לעיתים את סדר העדיפויות לפיו אנו פועלים ומצריכים ביצוע תמורות גם בפן המקצועי. כאשר מדובר באנשים שברשותם עסק תעלה פעמים הרבות השאלה האם מכירתו היא צעד מתבקש.

על בדיקת כדאיות ועד ההחלטה המושכלת למכור או לסגור? שלב קבלת החלטות?

מכירה או סגירת עסק היא החלטה המערבת בתוכה משתנים כלכליים – עסקיים לצד משתנים אנושיים וחברתיים, שילוב ייחודי זה הופך אותה למורכבת וגורלית במיוחד ופעמים רבות תקדם לצומת בה יש לקבל החלטה מסוג זה תקופה של קיטון רווחים ואף הפסדים בפעילות העסק.

עם זאת, מצב זה אינו מחויב שכן שאלת המכירה עשויה לעלות גם בשל אירועים שונים בחייו של בעליו שאינם קשורים בתפקודו של העסק, מהרצון להתפתח לכיוונים עסקיים חדשים דרך החלטה להשקיע זמן רב יותר במשפחה ועד לשינויים במצב בריאותו של הבעלים או הקרובים לו המחייב ביצוע שינויים באורחות חייו.

בעת פנייה לייעוץ עסקי לצורך קבלת החלטה האם למכור את העסק  או לסגור יאבחנו מומחי ADVISING את הגורמים המשפיעים על נכונות של הבעלים לבצע את הפעולה. בדרך זו יהיה ניתן לסייע לו להגיע להחלטה שקולה בצורה הטובה ביותר שתמנע ממנו לעשות פעולות לא נכונות.

תהליך קבלת ההחלטות בעת מכירת עסק עשוי להיות אמוציונאלי מאוד. ייעוץ עסקי לקראת מכירה טומן בתוכו יתרון מהותי בדמות עין מקצועית שביכולתה ללמוד לעומק את השווקים והתנאים בהם פועל העסק ולהגיע להחלטה דווקא מנותקת מהגורם הרגשי.

אובייקטיביות זו עשויה להיות מכריעה בצמתים רבים שכן העולם העסקי מכיל מקרים רבים של בעלי עסקים שנתנו לגורם האמוציונאלי להוביל אותם וכשלו ביכולת להכיל את השינויים הפוקדים אותם ואת העסק שבבעלותם.
סיוע מקצועי בתהליך המכירה

גם לאחר שהגענו להחלטה חיובית למכור את העסק קיים צורך ברור להצליח להביא למקסימום את המחיר והתנאים בהם נעשה זאת. פעמים רבות עשוי ניהול נכון של המשא ומתן למכירת העסק להביא לבעליו שלל יתרונות בהם מרכיב מזומן גדול יותר במכירה, משרת ייעוץ נוחה ורווחית בחברה הרוכשת, הבטחה לשיתוף ברווחים עודפים אם יגיעו בעתיד ועוד. בעת תהליך המכירה יש לתת את הדעת על כל אלה ולהקפיד כי האינטרסים העסקיים של מוכר העסק יישמרו במלואם.

חייגו עכשיו בדיקה עסקית פנייה בווטסאפ