בדוק את העסק שלך

מודל עסקי

מודל עסקי Business Model

בנייתו של מודל עסקי היא למעשה ביצוע של מעבר מקיומו של רעיון המבוצע היטב ועשוי להצליח לעסק של ממש המשיא רווחים לבעליו ומקיים מערכת כלכלית של ממש עם העולם.

ייעוץ עסקי בעת פיתוח מודל עסקי ישתף בתהליך יועץ בעל ניסיון שלא היה חלק מראשית הרעיון ולכן מנותק ממניעים לא עסקיים כאלה או אחרים לגביו. תוספת זו של אובייקטיביות בעת בניית המודל תסייע לכתיבה ותכנון עסקי באופן טוב ונכון יותר בדרך למודל של ממש הקורם עור וגידים.

חברת Advising מתמחה בהעמדת יועצים המומחים למטרות ייעוץ בשלבים אלה בדיוק ובבניית מודלים עסקיים לחברות בתחומים מגוונים. המומחים ילוו את בעלי העסק לאורך התהליך כולו וכן בעת יישום המודל בימיו הראשונים. תכנון נכון חייב לכלול בתוכו עריכה של מודל בר קיימא על מנת לאפשר לבעלי העסק להעמיד עסק רווחי המתגמל אותם על הזמן והמאמצים הרבים שהשקיעו ועודם משקיעים.

שלב הפיתוח בתהליך

בעת התכנון של מודל עסקי יש להבין כיצד מתרגמים את השירות או המוצר שפותחו בעסק לזרם של הכנסות ובשלב מאוחר יותר גם רווחים. אם בתהליך הפיתוח ניתן להתעלם משאלה זו, ויש כאלה הטוענים כי פעמים רבות הדבר אף רצוי, בשלב הזה השאלה ניצבת במלוא אונה על השולחן.

הפיתוח מורכב מהצורך שבהבנה מי הם הלקוחות העתידיים של המוצר או השירות אותם מציע העסק, מהו הערך המוענק להם באותו מוצר או שירות וכיצד ניתן להגיש להם אותו בצורה שתשכנע אותם כי הם צריכים ואף חייבים לרכוש אותו לשימושם.

בשלב הראשון ניתן להתמקד ביצירה של הכנסות גבוהות ככל שניתן בטווח הקצר תוך דחיקה קצרת טווח של הצורך ברווחיות. עם זאת, טעות נפוצה הינה לעשות זאת בטווח הארוך. אף לעסק שבידיו מקורות הון משמעותיים כדאי לתת את הדגש בשלב פיתוח המודל העסקי כיצד מתרגמים את ההכנסות הנוצרות בעת יישום המודל לרווחים בטווח הבינוני והארוך.

מודל עסקי מוצלח הוא כזה הכולל נקודות זמן מובנות בהן על העסק להגיע ליעדי הכנסות ורווחים ריאליים. חלק חשוב מתוכנית עסקית הינו המעקב אחר העמידה ביעדים אלה וביצוע של ביקורת עצמית מעת לעת לאורם.

כאשר יודעים לאן צריך להגיע העסק וכיצד הוא עומד לעשות זאת ניתן לתת את הדעת בצורה טובה יותר לקשיים העומדים בדרכו ושאינם מאפשרים לו לעמוד ביעדיו המקוריים, ולטפל בקשיים אלה במהירות.

חשיבותו של מודל עסקי

מודל עסקי הוא לעיתים עניין של ניסוי ותעייה. חשוב להשאיר במודל העסקי המפותח פתחים המאפשרים להתאימו לחידושים ולשינויים העשויים להופיע מעת לעת, מודל מוצלח יהיה אבן הבסיס לשגשוגו של העסק לאורך זמן ויקנה לו יתרון משמעותי בהתמודדות עם התחרות ועם שינויים שונים העוברים על שוק היעד בדרך שתשרת את העסק לשנים קדימה.

קראו עוד: ביקורת פנימית בעסק

חייגו עכשיו בדיקה עסקית פנייה בווטסאפ