בדוק את העסק שלך

ניהול משברים בארגון

איך להפוך משבר להזדמנות?

מעבר לתיאוריה, דרושה לכל עסק היכולת להטמיע עקרונות של הסתגלות לשינויים והתמודדות עם ניהול משברים בארגון כחלק מהניהול השוטף של ענפיו השונים. אנו ב-Advising מספקים ייעוץ עסקי וכן ייעוץ ארגוני לעסקים המצויים במשברים וכן לעסקים המעוניינים בהתחסנות ובלמידה לקראת משברים העלולים לתקוף אותם בעתיד.

לאורך חייו של עסק, צפוי הוא להיתקל במשברים משלל סוגים. עולם העסקים, מטבעו, מקיים לרוב מנגנון של מעין ברירה טבעית הדומה למנגנון הנמצא בליבה של תורת האבולוציה. בבסיסו, עומדת הקביעה כי עסק שמצליח להסתגל טוב יותר לשינויים ולתקלות הנקרות בפניו הוא עסק שישרוד ויתעצם.

התמודדות עם משברים בעסקים

כלל הזהב בניהול משברים בארגון  אליהם עלול הארגון להיקלע הוא מוכנות. הפניית משאבים לתכנון אסטרטגי ולקידום מיומנויות ניהול הכרחיות אצל שידרת המנהלים בחברה בימי גאות תתרום למוכנות הארגון לקראת משברים בימים של מיתון כלכלי.

נדירים הם המשברים הנופלים על הארגון כרעם ביום בהיר. לרוב, קיימים מספר סימנים להיקלעות הארגון למשבר. כדי להתמודד עם המשבר בצורה מיטבית רצוי לזהותו מוקדם ככל האפשר. ניתן ליישם מתודות של בחינה ומודעות עצמית בדרג קבלת ההחלטות הבכיר בארגון על מנת להצליח לשים את האצבע על משבר מתפתח בזמן.

הסימנים מגוונים: עלייה ניכרת בהוצאות בגין שינויים במבנה העלויות של החברה, שינויי רגולציה עתידיים, שינויים במיסוי ועוד. ניהול שינוי הינו חלק מהותי מניהול משברים בארגון. היכולת לשים את העסק במצב בו הוא צופה את השינוי ומצליח להתמודד עימו במקום להיות מופתע על ידי גל השינוי ולהיסחף עימו ללא שליטה.

בעת ההתמודדות עם המשבר דרושה לעסק מנהיגות ברורה ואחראית הערוכה לבצע פעולות משמעותיות לפי סט כלים שנרכש מבעוד מועד. זאת תוך השארת מקום לגמישות והימנעות מהיכבלות לסכמות ונורמות מקובלות שעלולות שלא להתאים בעת התמודדות עם המשבר הספציפי. יש לאבחן מהן נקודות התורפה הבולטות של העסק במשבר ולטפל בהן באופן ממוקד ומהיר ככל האפשר.

מוכנות מראש למשברים העלולים לבוא תיתן לעסק יתרון משמעותי על מתחריו. בזמן אמת, כאשר העסק מצליח להתמודד עם המשבר טוב יותר בשל ההכנה שאותה ביצע והידע הרב שנצבר בדרגי ההנהלה יהיה העסק ערוך בצורה טובה לרכוש לעצמו נתחי שוק נוספים ולנצח את מתחריו הפגיעים יותר, שלא השכילו להתמודד נכונה עם המשבר.

משבר הוא גם הזדמנות מצוינת להערכה מחדש של תחומי הפעילות של העסק ופרמטרים שונים המאפיינים אותו. עסקים רבים שעברו משברים ושרדו אותם השתמשו בידע שנרכש בעת ההתמודדות עם המשבר על מנת להצליח להבין טוב יותר מהי ליבת הפעילות הרצויה של העסק ומהי הדרך הטובה ביותר להניע אותו קדימה.

משבר, גם קשה ובעייתי ככל שיהיה, הוא כמעט לעולם לא אסון בלתי ניתן לתיקון הקורה לעסק. הוא לבטח צומת דרכים חשובה שבפרספקטיבה של שנים עשויה להתברר כמאיץ לתהליכים שבזכותם הפך העסק לטוב, לעיל ולרווחי יותר – כל זאת כאשר יודעים כיצד להתמודד עימו נכון.

קראו בהרחבה: על תהליכי שינוי בארגון

חייגו עכשיו בדיקה עסקית פנייה בווטסאפ