X
יש לנו הצעה מיוחדת לבעלי עסקים:


*פגישת אבחון עם מומחה לייעוץ עסקי חינם!

תוכנית עסקית

מהי תוכנית עסקית

תוכנית עסקית היא אחד השלבים החשובים ביותר בהקמת עסק, בתכנון נכון של עתידו ובביסוס תוכנית מסגרת ממנה נגזרים היעדים קצרי הטווח והמשימות לביצוע. התוכנית העסקית מהווה מסמך מפורט וחשוב, על בסיסו יחליטו משקיעים פרטיים באם כדאי בעבורם להשקיע בעסק ואם לאו ומוסדות פיננסיים יבחנו את התוכנית במסגרת בקשתכם להלוואה.

חייג/י לשיחה עם מומחה לכתיבת תוכנית עסקית ללא התחייבות: 1700-708-728

תוכנית עסקית וחשיבותה

תוכנית עסקית מאפשרת לעסק הקטן, כמו גם לחברות הגדולות, לנתח בצורה מקצועית את פועלו של הארגון ומטרותיו. הבדיקה מאפשרת לבדוק את הכדאיות הכלכלית של המשימות העומדות על הפרק ובנוסף, מתכננת ומתווה חזון ואסטרטגיה בעבור החברה.

יתרון נוסף בהכנת תוכנית עסקית, הוא יצירת ניתוח מקצועי של החברה אשר מאפשר את הצגתה בפני משקיעים פוטנציאליים. כך, לצורך גיוס הון בצורה יעילה נדרש העסק להציג תמונה ברורה של יעדיו, סקירה על המוצר, על השוק ועל המתחרים, נתונים על מכירות ופרמטרים נוספים.

כיצד לבנות תוכנית עסקית

כתיבת התוכנית העסקית כוללת מספר פרקים עיקריים:

  •  תקציר מנהלים – רקע כללי על החברה, פירוט אודות הנהלת החברה ומידע על מטרותיו של העסק
  •  סקירת השוק שבו פועלת החברה, הלקוחות והמתחרים
  •  פירוט המוצרים והשירותים של החברה וכן תוכניות לרעיונות עתידיים שעומדים על הפרק
  •  נכסי החברה
  •  נתונים על היקפי המכירות
  •  תחזיות פיננסיות

יש לזכור כי מבנה תוכנית עסקית אשר מוצגת בפני משקיעים, שונה במבנה ותוכן מתוכנית עסקית אשר נועדה למטרות פנימיות בלבד ואף שונה מתוכנית המוצגת בפני בנקים לצורך גיוס הלוואות. כך, תוכנית לגיוס ממשקיעים תתמקד יותר בתקציר המנהלים, כאשר תוכנית למטרות פנימיות אינה נדרשת בפרטים על החברה וההנהלה.

הדרך הנכונה להכנת תוכנית עסקית

חשוב לדעת כי מודל תוכנית עסקית משתנה מעסק לעסק, בהתאם לאסטרטגיות שנבחרו, המוצרים הנמכרים ומספר רב של נתונים נוספים. על כן, לא מומלץ לנסות ולתכנן תוכנית עסקית בצורה עצמאית על בסיס דוגמאות לתוכניות עסקיות אחרות.

זאת מאחר ובמסגרת המסמך נכללים גם ניתוחים פיננסיים רבים אשר על בסיסם גם מוסקות מסקנות לגבי עתידו של העסק, הכרחי לפנות אל ייעוץ עסקי מקצועי בבנייתה. בניית התוכנית מתבצעת בדרך כלל על ידי כלכלנים המנוסים בעריכת ניתוחים מסוג זה.

מועדים מומלצים לרענון תוכנית עסקית

נהוג לבנות את התוכנית העסקית בשלבים הראשונים להקמת העסק. אין בבניית התוכנית כדי להצביע על המסקנה כי עבודתנו הסתיימה. בשלבים שונים במהלך חייו של העסק נדרש רענון התוכנית כדי שיתאים למצבה העדכני.

בין המועדים הללו ניתן למצוא בראש וראשונה את השינויים הארגוניים, דוגמת שינויים במשאב האנושי בסעיף מספר העובדים או בעלי התפקידים והתמחותם. נקודות נוספות הנן שינויים פיננסיים כמו היקף הכנסות העסק והיקף ההון המגויס ושינויים סביבתיים כגון עלייה בתחרות או שינוי בהעדפות הלקוח ועוד.

ב-ADVISING, פיתחנו את שיטת השלבים לייעוץ ארגוני ועסקי. מודל האפשר לנו להעניק ללקוח שירות אישי, מותאם ויעיל. שיטת השלבים היא חליפת ייעוץ ייחודית שנתפרת במיוחד לפי מידות הארגון, התקציב והסגל ולכן משיגה תוצאות.

תוכנית עסקית יסודית ומקצועית, תצליח להביא את העסק אל היעדים הנכונים, לגייס הון מהמשקיעים שבפניהם הוצגה ולשפר את מוניטין העסק לעין ערוך. ייעוץ מקצועי ומשוב בבניית תוכנית עסקית הם הבסיס להשגת המטרות הנכונות ולהגדרת המשימות הכדאיות והרווחיות ביותר לעסק שלכם.

נכתב ע"י

אסי קומבליס - יועץ עסקי וארגוני
אסי קומבליס - יועץ עסקי וארגוני
לימודי תואר ראשון בניהול ופסיכולוגיה.‬
‫יועץ ארגוני מוסמך מטעם אוניברסיטת בר-אילן.‬
‫בתפקידו משלב אסי ניסיון של 20 שנה בניהול והקמת‬
‫עסקים, וייעוץ ארגוני ועסקי לחברות ועסקים,‬
‫השכלה אקדמית רחבה בתחום הייעוץ הארגוני וידע‬
‫מעשי שצבר בתפקידים בכירים שמילא בעבר כמנכ”ל,‬
‫מנהל שיווק ויועץ עסקי. איש ים, חובב גלישת רוח.‬