בדוק את העסק שלך

ייעוץ כלכלי

יש שלב בחיים, בדרך כלל בגילאי העשרה המוקדמים, שההתעסקות עם כסף נהפכת לעניין יום יומי שבשגרה. באופן טבעי, במרוצת השנים סכומי הכסף שאיתם אנחנו מתעסקים נהיים גבוהים יותר והאחריות גדלה. אם כך, מתבקש לשאול מדוע המונח ייעוץ כלכלי עודנו בגדר מילה גסה?

זה לא משנה אם התשובה לכך היא ה'בושה' או התכונה הישראלית הנודעת שמתאפיינת ב'אני יודע מה טוב לי' יותר מכל אחד אחר, במקרה של אי לקיחת ייעוץ כלכלי, ההפסד הוא על חשבונכם. מי שמחליט לוותר על ייעוץ כזה, מוותר במידה מסוימת על שקט ובטחון בגזרה הפיננסית.

יתר על כך, צריך להתייחס לנתון המהדהד של 90%  מכלל העסקים הקטנים שנסגרים במהלך השנה הראשונה במדינת ישראל. לכן, במידה ובחרתם להגשים את חלומכם ולהקים עסק, בין אם במטרה להתעשר או במטרה לספק לעצמכם הגשמה עצמית, לפני הכול גשו ותפנו להתייעץ עם יועצים כלכליים.

מה הוא ייעוץ כלכלי בפועל?

הייעוץ הכלכלי מתבטא במספר אופנים. כמובן שניתן לשלוט על כמות הייעוץ שנרצה לקבל, אך אנו   נתאר את המידה הסטנדרטית. ראשית, הייעוץ יקל במעקב אחר תזרים מזומנים. ניהול תזרים מזומנים הוא אחד מאבני הדרך בניהול פיננסי. חשוב לעבוד בצורה שוטפת עם הכלים הנכונים למעקב אחר תזרים המזומנים. כיום, יש תוכנות רבות שמאפשרות מעקב נוח שהוא הכרחי בעיקר בתחילת דרכו של עסק, שכל שקל ושקל חשובים במטרה לשרוד את טלטלות ההתחלה. דרך נוספת בו הייעוץ בא לידי ביטוי הוא בהשגת מקורות מימון לעסק. בהנחה ואינכם (עדיין) בעלי הון משגשגים או נתמכים על ידי פילנתרופים, ככל הנראה תחוו צורך בהשגת מימון או בגישור על תזרים מזומנים פעמים רבות. במקרה שכזה, היסמכות על איש מקצוע שיבצע סקר שוק, וימצא עבורכם מקורות מימון חיצונים ומקורות הלוואה לעסקים קטנים בתנאים נוחם תמנף את עסקכם בצורה משמעותית.

ייתכן והאופן בו ייעוץ כלכלי יקל עליכם במידה הרבה ביותר היא בייצוג מול הבנקים. רבים מבעלי העסקים לא לוקחים בחשבון שרוב ההתעסקות מתבטאת בבירוקרטיה סיזיפית ברמה היום-יומית מול הבנק. יסכימו עימנו בעלי הניסיון ביניכם שלדבר מול הבנק היא מלאכה שחייבת לדעת איך להיעשות- איזה נושאים להדגיש ולהבליט, ומה עדיף להצניע בדיבור מול הבנקאי. יתרה מזאת, הבנק נהפך לשותף עסקי לכל דבר ועניין. ייעוץ פיננסי יאפשר לכם להסיר דאגה במישור הבנקאי ולפנות זמן ומשאבים בהתעסקות בדברים אחרים.

שילוב של כל האופנים שהוזכרו לעיל יובילו לשקט נפשי ובטחון בקרב מנהלי העסקים. ביטחון זה מהווה כלי מפתח עבור בעל העסק המתחיל. במידה רבה אפשר להגיד שהוא יחולל את ההבדל בין עסק נוסף בסטטיסטיקה העגומה של 40 אלף עסקים שנסגרים מדי שנה בישראל לבין עסק שמצליח להתגבר על המכשולים הלא מעטים שקיימים בתחילת הדרך, ולבסס את עצמו כעסק מן המניין. חשוב לציין שהייעוץ יכול להתבצע לא רק טרם פתיחת העסק ובצעדיו הראשונים, אלא גם בניהול השוטף, ובניהול משברים כלכליים שבאופן טבעי יכולים לצוץ במהלך הדרך.

לסיכום, בראייה מפוקחת יש רגעים ששווה לשים את האגו האישי בצד ולקחת החלטה רציונלית של שכירת ייעוץ חיצוני. אפשר לומר כי פעמים רבות הייעוץ הפיננסי מסייע בכך שהעסק פשוט מתחיל לצמוח ולפרוח והוא מגיע רחוק הודות לכך. מעבר לכך, ידוע וברור לנו שהוצאות העסק מתבטאות באין ספור מישורים, והוצאה נוספת היא הצעד האחרון שתרצו לעשות, אך זכרו: ייעוץ כלכלי אמנם עולה כסף, אך שווה זהב.

חייגו עכשיו בדיקה עסקית פנייה בווטסאפ